niedziela, 15 lutego 2015

Przygotowanie ciała do ciąży. Ćwiczenia przed i w trakcie

Sport to zdrowie. Wie każda z nas. I na wiedzy się niejednokrotnie kończy. Co więc z motywacją do ćwiczeń? Sięgałaś już po ćwiczenia Chodakowskiej? Kochana - jeśli planujesz ciążę - zrób sobie dobrze i zacznij ćwiczyć. I pamiętaj! Ciąża to nie choroba - wtedy też nie przestawaj.

Zdrowy styl życia w ciąży


Zdrowy styl życia to racjonalne odżywianie i sprawność fizyczna. Nienadużywanie kaw, alkoholu czy słodyczy. Załóżmy, że papierosy są po prostu fe. Zwłaszcza w ciąży. Banał. W ciąży to także przyjmowanie suplementów diety, które zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów witamin i pomagają dziecku lepiej się rozwijać. Jeśli możesz to na 3 miesiące przed planowaną ciążą zacznij przyjmować kwas foliowy i zażywaj dopóki lekarz nie wskaże zmiany na wzbogacone suplementy [ok 12 tyg.]. Kwas foliowy pomaga uniknąć wad cewy nerwowej u dziecka. 
Jak pogodzić zachcianki, nudności, senność i zmęczenie, które dopada nas w ciąży ze zdrowym trybem życia? Ciężko. Z zachciankami nie ma co walczyć - to nie ja, to dziecko. Jak śpimy to ciało się regeneruje, więc dobrze dla dziecka. Totalne wariactwo. Tym, które przyjaźniły się ze zdrowym trybem przed ciążą, będzie o niebo łatwiej.

Ćwicz ale pamiętaj, w ciąży wszystko powoli i bez stresu


Aby nie zwariować (a w ciąży jest wiele powodów, choćby swędzące stopy do których nie sięgasz - bo brzuch) po prostu ćwicz. Aktywność fizyczna w ciąży jest więcej niż wskazana. Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań nie powinnaś absolutnie z niej rezygnować. Są oczywiście sporty, których bezwzględnie należy unikać w czasie ciąży (jazda konna, wspinaczka, nurkowanie i inne). Ale spacery, joga, pływanie, aquaerobik czy normalne ćwiczenia dla kobiet w ciąży są bardzo na tak. Z kilku powodów. Kiedy się ruszasz Twoje ciało: 
 • lepiej znosi nowe zmiany związane z ciążą (przemianą materii, bólami pleców czy obrzękami),
 • mniej przybierze na wadze, więc i Ty będziesz miała mniejszy problem po ciąży,
 • lepiej przygotowuje się/Ciebie do porodu (rozciąganie mięśni krocza i miednicy),
 • lepiej się dotlenia, więc i dziecko jest lepiej dotlenione,
 • lepiej śpi,
 • po prostu się rusza, więc Twój Maluszek w brzuszku utnie sobie drzemkę,
 • zmniejsza prawdopodobieństwo związane z cukrzycą ciążową.
Pamiętaj! Jeżeli Twoja ciąża jest zagrożona, skonsultuj każdą nową aktywność ze swoim lekarzem prowadzącym.Cukrzyca ciążowa


Kocham słodycze więc nie bez kozery w 1. ciąży pojawiła się u mnie cukrzyca ciążowa. Bardzo delikatnie przekroczony stan cukru po próbie cukrzycowej (147 mg/dl, a nieprawidłowa tolerancja glukozy zaczynała się od 140 mg/dl). Pamiętajcie, że cukrzyca to nie tylko unikanie słodyczy, ale produktów wysoko przetworzonych i takich, które mają wysoki indeks glikemiczny (powyżej 60). Czyli po których spożyciu poziom Twojego cukru we krwi gwałtownie rośnie. Więcej o indeksie glikemicznym poczytacie tutaj.
Diabetyczka stwierdziła u mnie cukrzycę typu II (ciążową) (na szczęście, bo można nad tym panować dietą i ćwiczeniami, przy cukrzycy I typu już kłujesz się insuliną). Musiałam kłuć się 4 razy dziennie, by sprawdzić poziom cukru we krwi, stosować odpowiednią dietę i byłam pod kontrolą diabetyczki. Niestety moja ciąża była lekko zagrożona, więc miałam cały czas leżeć w domu. Lekarz groził skierowaniem do szpitala. Aktywność fizyczna, w tym spacery odpadała. Ale jogę dla kobiet w ciąży ćwiczyłam. I dezercja na lekkie i krótkie spacery także była uprawiana, bo lato było niebywale piękne.
U większości zdrowych kobiet cukrzyca w ciąży przechodzi wraz z urodzeniem dziecka. Tak też było w moim przypadku. Ponoć u kobiet, u których stwierdzono cukrzycę ciążową, cukrzyca typu II rozwija się w ciągu 15 lat. Także uważajcie na te słodycze jeśli wykryją u Was cukrzycę ciążową. Należy pamiętać, że cukrzyca w ciąży może zagrażać przede wszystkim dziecku - przedwczesnym porodem, stanem przedrzucawkowym czy cesarskim cięciem. Lub jeszcze innymi paskudztwami.

designed by Freepik.com

Z tej perspektywy widzę, że moja miłość do słodyczy była toksyczna. Ponoć z cukrzycy można się wyleczyć rygorystyczną dietą (wschodnie szamaństwo tak uważa, nasi lekarze jeszcze tego nie wiedzą), ale jeśli jeszcze nie mam stwierdzonej - to po prostu postanawiam nie wpierdzielać słodyczy. Niestety. Moje życie straci kolor - głównie brązowy:), ale Basta!


Motywacja do ćwiczeń


designed by Freepik.com


Jeśli to co napisałam powyżej jeszcze nie przekonało Cię do ruszenia tyłka, to napiszę Wam co na mnie najlepiej działa:). 

1. Dużo lepsze samopoczucie po ćwiczeniach


Zwłaszcza przy regularnych ćwiczeniach. Ćwiczenia Chodakowskiej potrafią dać w kość, ale jakie szczęście nastanie jak dotrwasz do końca.

2. Brak zardzewiałych części ciała


Jeśli nie ćwiczysz i próbujesz sięgnąć coś ciężkiego z góry to nagle poczujesz od dawna nieużywane mięśnie. Takim dotkliwym bólem.

3. Piękniejsze ciało


Ostatnio zachwycałam się z mamą, jak ćwiczenia fizyczne potrafią, nie tylko rzeźbić ciało ale też je ujędrnić. Żadne kremy tego nie potrafią. Twarz się zmienia, figura się zmienia. Istne szaleństwo. I Twoje i męża:).

4. Zdrowsze ciało


Jeśli się ruszasz to jesteś dużo mniej narażona na choroby (te lżejsze i te cięższe), co oznacza że Twoja odporność także jest lepsza.

5. Lepiej zorganizowane życie


Poważnie, jeśli masz plan, że musisz poćwiczyć to znajdziesz go, nieważne jak zajęta będziesz. Lub zupełnie niezajęta. I z tego jednego obowiązku powstaną inne, które pomogą Ci zorganizować czas w Twoim kalendarzu.

6. Lepszy poród


O tak. Miałam cesarkę, ale o poród naturalny udało mi się "zahaczyć" i teraz wiem, jak ważna jest wytrzymałość ciała na sali porodowej. Dlatego też obiecałam sobie do następnej ciąży (porodu) przygotować się znacznie lepiej i jestem pełna podziwu dla mam, którym to się udało. Urodzić naturalnie. Ja też postaram się następnym razem.

7. Zdrowsze dziecko


Jeśli ćwiczyć przed ciążą i w ciąży, to jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie np. cukrzycy ciążowej. Czyli prawdopodobieństwa porodu bez powikłań.

8. Lepsze ciało przed/w trakcie/po ciąży


Lepiej znosisz ciąże, mniej tyjesz w ciąży a po ciąży wracasz do siebie w bardzo szybkim tempie.


Nie chcę zabrzmieć jak Pani Ewa Ch., ale faktycznie tylko my możemy zmienić nasze życie i sprawić, że będzie piękniejsze. Porodu też się to tyczy. I nie chodzi mi o zapłacenie 6 tys. zł za cesarkę;). Więc jeśli myślisz, że może kiedyś chciałabyś zostać mamą to polecam zacząć pracować nad swoim ciałem już teraz. Bo siła i wytrwałość wypracowana na siłowni przyda się potem także w stosunku do naszych pociech.1 komentarz:

 1. Dobrze, że teraz kobiety w ciąży o siebie dbają. Jeszcze kilkanaście lat temu taka przyszła mama czuła się zwolniona z obowiązku ćwiczeń, diet itp. A ciąża to nie choroba!
  http://zycienienabogato.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń